14. 11. 2024
Ako ovplyvňuje obezita, nadváha či podváha matky počatie a donosenie dieťaťa
Obezita je celosvetový problém, ktorý z roka na rok nadobúda na dôležitosti. Štatistické dáta totiž hovoria jasne. Napríklad v Českej republike bojuje s obezitou každý piaty človek. S nadváhou dokonca každý druhý. Okrem spojitosti so závažnými chorobami, s ktorými neprimeraná hmotnosť súvisí (kardiovaskulárne ochorenia, diabetes a pod.), sa táto problematika premieta aj do schopnosti žien otehotnieť a priviesť na svet zdravého potomka. Nenadarmo lekári vyzývajú ženy, ktoré plánujú počatie, k stabilizácii a optimalizácii telesnej hmotnosti. Ak je žena obézna (to znamená, že jej index telesnej hmotnosti [BMI – body mass index] je vyššie než 30 kg/m2), môže sa jej snaha o počatie a prežitie čarovného obdobia tehotenstva zásadným a veľmi nepríjemným spôsobom skomplikovať. V nasledujúcich odsekoch spomenieme niekoľko oblastí, ktoré s nadmernou telesnou hmotnosťou, počatím a tehotenstvom súvisia. Nevynecháme však ani problematiku podváhy u žien plánujúcich rodinu.
Neschopnosť otehotnieť prirodzenou cestou
Hormonálna nerovnováha spôsobená obezitou môže vyústiť do komplikácií s menštruačným cyklom vrátane straty ovulácie. Odborne je táto porucha označovaná ako anovulácia a ide o to, že počas menštruačného cyklu nie je uvoľnené zrelé vajíčko, ktoré by mohlo byť oplodnené. Zároveň sa hovorí o súvislosti medzi obezitou a výskytom syndrómu polycystických ovárií, ktorý patrí k ďalším častým príčinám ženskej neplodnosti.
Obezita však nie je problémom iba žien. Takisto môže byť príčina neschopnosti počať potomka na strane obézneho muža, pretože je dokázané, že títo muži majú menej kvalitné spermie.
Ťažkosti s otehotnením pomocou asistovanej reprodukcie
Bohužiaľ, ani moderná medicína nedokáže vyriešiť všetky problémy spojené s obezitou, a neprimeraná hmotnosť teda znižuje šance na počatie aj s využitím metód asistovanej reprodukcie vrátane dobre známej IVF (in vitro fertilizácie). Veľa štúdií potvrdzuje nižšiu úspešnosť IVF u obéznych pacientok. Táto skutočnosť sa často dáva do súvislosti s nižšou kvalitou oocytov (ženské pohlavné bunky), pretože obezita ovplyvňuje ich správny vývoj. Komplikácie sú zmieňované aj v súvislosti s účinnosťou použitej medikamentóznej liečby.
Komplikácie počas tehotenstva
Aj samotné tehotenstvo býva u matiek s neprimerane vysokou hmotnosťou sprevádzané celým radom komplikácií, pretože obezita sa spája so zvýšeným výskytom spontánnych potratov, zároveň však aj s nebezpečenstvom predčasného pôrodu a nutnosťou cisárskeho rezu. Zároveň sú tieto ženy vystavené zvýšenému riziku rozvoja tehotenskej cukrovky, preeklampsie a problémov s vysokým krvným tlakom. V mnohých odborných prameňoch je zmieňované aj vyššie percento popôrodných depresívnych stavov. Komplikovanejšia je v prípade obéznych žien aj možnosť kontroly plodu pomocou ultrazvukového vyšetrenia počas tehotenstva, pretože BMI 30 kg/m2 sa udáva ako limitujúci faktor pre možnosť kvalitného vykonania tohto vyšetrenia. Hovorí sa aj o častejšom výskyte komplikácií počas šestonedelia a o problémoch, ktoré sa môžu prejaviť aj v spojitosti s dojčením.
Vplyv obezity matky na zdravie dieťaťa
Vysoká hmotnosť matky sa, bohužiaľ, môže premietnuť aj do zdravia dieťaťa. V spojitosti s obezitou je často zmieňované zvýšenie rizika vrodených abnormalít plodu, ako sú napríklad srdcové anomálie, poruchy neurálnej trubice, rázštepy v tvári a veľa ďalších. Zároveň sú deti obéznych žien vystavené vyššiemu riziku rozvoja diabetu v dospelosti a sklonom k nadváhe.
Aj podváha predstavuje problém
Pre počatie a optimálny priebeh tehotenstva však nie je vhodná ani príliš nízka telesná hmotnosť (BMI nižšie než 18,5 kg/m2). Aj u žien s podpriemernou telesnou hmotnosťou sa totiž často vyskytujú problémy s počatím v dôsledku porúch menštruačného cyklu čas tehotenstva hrozí predčasný pôrod, nesprávny vývoj plodu a nízka pôrodná hmotnosť.
Optimistické vyhliadky
Dobrou správou je, že veľa problémov s počatím sa v prípade obéznych párov vyrieši jednoduchou úpravou životného štýlu a tým telesnej hmotnosti. Uvádza sa, že už pokles hmotnosti o 5 % u mnohých žien vedie k náprave menštruačného cyklu a návratu ovulácie a tým umožní prirodzené počatie. Takisto sa zvyšuje aj pravdepodobnosť úspechu niektorej z metód asistovanej reprodukcie. Okrem toho stúpa nádej na hladký priebeh celého tehotenstva a samotného pôrodu. U mužov sa uvádza zlepšenie výsledkov spermiogramu.
(eub)
Zdroje:
- Wildová O. Obezita může způsobit neplodnost i potrat (studie) [online]. Medicína.cz, 15. 12. 2022. Dostupné na: https://medicina.cz/clanky/14390/34/Obezita-muze-zpusobit-neplodnost-i-potrat-studie
- Agha M., Agha R. A., Sandell J. Interventions to reduce and prevent obesity in pre-conceptual and pregnant women: a systematic review and meta-snalysis. Plos One 2014; 9 (5): e95132, doi: 10.1371/journal.pone.0095132
- Marchi, J., Berg, M., Dencker A. et al. Risks associated with obesity in pregnancy, for the mother and baby: a systematic review of reviews. Obes Rev 2015; 16 (8):621–638, doi: 10.1111/obr.12288.
- Zhubnout kvůli početí? [online]. Sanatorium Helios, 2024. Dostupné na: https://www.sanatoriumhelios.cz/zhubnout-kvuli-poceti
- PlacháM. Vliv obezity na plodnost ženy [bakalářská práce]. Pardubice: Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická,
- Čermáková V. Vstupní BMI ženy, těhotenský přírůstek hmotnosti, termín a způsob porodu a hmotnost novorozence [bakalářská práce]. Brno: Masarykova univerzita, Lékařská fakulta, Katedra porodní asistence a zdravotnických záchranářů, 2018.
- Wu G., Imhoff-Kunsch B., Webb Girard A. Biological mechanisms for nutritional regulation of maternal Health and fetal development. Paediatr Perinat Epidemiol 2012, 26 (Suppl. 1), 4–26, doi: 10.1111/j.1365-3016.2012.01291.x.