10. 12. 2024
Na čo myslieť ešte skôr, než je materstvo na programe dňa
Moderná doba, ktorá nám všemožnými spôsobmi uľahčuje život, prináša do nášho sveta aj mnohé nástrahy, z ktorých niektoré narušujú prirodzený kolobeh vecí. Jedným z týchto prejavov môže byť skutočnosť, že čím ďalej tým viac párov nie je schopných počať potomka prirodzenou cestou a musia vyhľadať pomoc lekárov.
Faktorov, ktoré ovplyvňujú plodnosť, je celý rad. Ide jednak o vplyvy, ktoré zahŕňajú patologické zmeny pohlavného ústrojenstva, imunologické komplikácie či hormonálnu nerovnováhu, s ktorými si bez lekárskej pomoci poradiť nedokážeme. K faktorom ohrozujúcim reprodukčné schopnosti populácie však pristupuje aj vplyv zvyšujúceho sa veku nastávajúcich mamičiek, chronický stres či nezdravý životný štýl.
Ženy v reprodukčnom veku by preto mali myslieť na to, že zdravým životným štýlom a zodpovedným prístupom k pravidelnej lekárskej starostlivosti a prevencii si môžu ušetriť mnoho sklamaní v budúcnosti.
Nástrahy bujarého života – alkohol, tabak a drogy
Je pravda, že o negatívnom vplyve alkoholu, tabaku a ďalších návykových látok sa hovorí často, avšak vo väčšine prípadov je zmieňovaný ich vplyv na zdravie všeobecne, alebo je zdôrazňovaná ich škodlivosť pre plod, ak ich žena užíva v tehotenstve.
Omnoho menej často sa hovorí o tom, že tieto látky majú nežiaduci vplyv na reprodukčné schopnosti organizmu, a teda v ich dôsledku môže vznikať široká škála komplikácií znemožňujúcich prirodzené otehotnenie. V niektorých prípadoch rastie aj riziko spontánneho potratu, mimomaternicového tehotenstva či predčasného pôrodu.
Riziká sa týkajú aj mladých mužov. Podobne je totiž preukázaný negatívny vplyv alkoholu či cigariet na kvalitu spermií a rozvoj erektilnej dysfunkcie.
Všetkého s mierou – teda aj pohybu
Mnoho štúdií objavilo jasnú súvislosť medzi životným štýlom (stravovacími návykmi, fyzickou aktivitou a ďalšími) a plodnosťou. Rovnako ako v mnohých iných prípadoch však aj tu platí, že čoho je veľa, toho je príliš. Mali by sme sa totiž riadiť zdravým rozumom.
Niet pochybností o tom, že primeraná fyzická aktivita má priaznivý vplyv na celkové zdravie človeka, a teda dáva nádej aj na prirodzený a nekomplikovaný priebeh otehotnenia a tehotenstva samotného. Rovnako ako je pre telo škodlivá absencia fyzickej aktivity, je pre telo zaťažujúca aj extrémna fyzická námaha. Ani jeden z týchto extrémov preto nie je možné mladým ženám odporučiť.
Zvýšené riziko výskytu nepravidelnosti cyklu či dokonca straty menštruácie v dôsledku neprimerane vysokej fyzickej aktivity bolo mnohokrát zdokumentované napríklad u vrcholových športovkýň. Takisto sa s týmto javom môžeme stretnúť u dievčat, ktoré chcú svoju vytúženú postavu dosiahnuť prehnane prísnymi a nevyváženými diétami.
Pohlavne prenosné choroby
Ďalším skryto číhajúcim nebezpečenstvom sú pohlavne prenosné choroby, medzi ktoré patrí napríklad kvapavka (pôvodcom je baktéria Neisseria gonorrhoeae), chlamýdiové infekcie (pôvodcom je Chlamydia trachomatis) alebo syfilis (pôvodcom je Treponema pallidum).
I keď ide o rôzne choroby, všetky môžu zásadným spôsobom ovplyvňovať reprodukčné zdravie, a to zvlášť vo chvíli, keď nie sú správne a včas liečené a prechádzajú do svojich chronických foriem. Dôsledkom môže byť neplodnosť či zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva, potratov a predčasných pôrodov.
Šťastie praje pripraveným
I keď si žiadna žena nemôže byť stopercentne istá, že k počatiu jej vytúženého dieťaťa dôjde bez akýchkoľvek problémov, existuje niekoľko spôsobov, ako svoju šancu na bezproblémové počatie a hladký priebeh tehotenstva zvýšiť. Stačí pristupovať k svojmu životu zodpovedne, vyvarovať sa škodlivých vplyvov a všetkých návykových látok a, samozrejme, aj pravidelne navštevovať ošetrujúceho lekára a neodkladne s ním konzultovať akékoľvek ťažkosti. Aj tu platí, že šťastie praje pripraveným.
(eub)
Zdroje:
1. Skoracka K., Ratajczak A. E., Rychter A. M. et al. I. Female Fertility and the Nutritional Approach: The Most Essential Aspects. Adv Nutr. 2021 Dec 1; 12 (6): 2372–2386, doi: 10.1093/advances/nmab068.
2. www.mayoclinic.org/diseases-conditions/female-infertility/symptoms-causes/syc-20354308
3. www.nichd.nih.gov/health/topics/infertility/conditioninfo/causes/causes-female
4. http://andreascheansova.cz/wp-content/uploads/2013/02/alkohol-tabak-a-jine-navykove-lat
ky-a-reprodukcni-rizika.pdf
5. www.solen.cz/pdfs/der/2020/01/02.pdf