12. 9. 2024
Obezita, rakovina – ako môžem ovplyvniť plodnosť?
Reprodukčný aparát je veľmi zložitý systém, ktorý je prepojený s celým ľudským organizmom, a preto môže byť ovplyvnený nemalým radom faktorov. Mnoho z nich so sebou prináša moderná doba, čím nechcene znižuje schopnosť mnohých párov prirodzene počať potomka. Na vine je tak nezdravý životný štýl, ako aj odsúvanie materstva do neskoršieho veku a vysoká miera stresu, ktorej je každý z nás denne vystavený. K týmto bežným vplyvom pristupujú rôzne ochorenia, vrátane tých nádorových či autoimunitných, ktoré môžu priamo či nepriamo zasahovať do funkčnosti reprodukčného systému.
Obezita a plodnosť
Z pohľadu laickej verejnosti je obezita bezpochyby najpodceňovanejším faktorom ovplyvňujúcim plodnosť. Pritom nadváha a obezita patria medzi celosvetové problémy s priamym negatívnym vplyvom na celkové zdravie človeka.
Poruchy funkcie organizmu vyvolané obezitou často vedú k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení vrátane vysokého krvného tlaku, inzulínovej rezistencie a z nej vyplývajúceho diabetu 2. typu a v neposlednom rade k poruchám funkcie reprodukčného aparátu. Tukové tkanivo totiž nie je len mŕtva hmotnosť organizmu, ale ide o metabolicky aktívnu jednotku, ktorá ovplyvňuje veľa biologických procesov vrátane metabolizmu sacharidov a lipidov alebo imunitnej odpovede.
Niektoré poruchy správnej funkcie reprodukčného aparátu sa u obéznych žien môžu objaviť už dávno pred tým, než žena začne pomýšľať na tehotenstvo. Častý je napríklad výskyt porúch menštruácie a s tým súvisiace poruchy ovulácie. Pri snahe o otehotnenie činnosť nadmerného množstva tukového tkaniva ovplyvňuje celý rad procesov od správneho dozrievania vajíčka až po jeho implantáciu.
V prípade, že predsa len dôjde k úspešnému otehotneniu, je celé tehotenstvo zaťažené zvýšeným rizikom výskytu komplikácií, ako je napríklad gestačný diabetes či zvýšený krvný tlak, a môže vyústiť do predčasného pôrodu. Odborné štúdie potvrdzujú, že nižšiu mieru úspešnosti majú u obéznych žien aj metódy asistovanej reprodukcie. Na vine býva nižšia kvalita odobraných vajíčok, ako aj horšia odpoveď na sprievodnú liečbu.
V súvislosti s problematikou telesnej hmotnosti a jej vplyvu na plodnosť by však mali byť nepochybne zmienené aj skutočnosti, že rovnako ako je problematická nadváha, je z pohľadu správne fungujúceho reprodukčného systému nežiaduca aj neprimerane nízka telesná hmotnosť, spôsobená napríklad poruchami príjmu potravy. Aj v takom prípade dochádza k problémom s počatím a zároveň s bezproblémovým donosením dieťaťa.
Rakovina a plodnosť
Samotná diagnóza nádorového ochorenia je asi pre všetkých zdrvujúca. O to horšie sa s touto informáciou vyrovnávajú mladé ženy a ich partneri, keď si uvedomia, aký vplyv môžu tieto ochorenia mať na ich ďalší rodinný život. Niet pochýb o tom, že toto závažné ochorenie zásadným spôsobom naruší fungovanie organizmu. Príčinou neplodnosti teda môže byť samotné nádorové ochorenie, a to buď v dôsledku postihnutia priamo pohlavných orgánov, alebo tých, ktoré ich funkciu ovplyvňujú a regulujú. Negatívny vplyv (trvalý či dočasný) však môže mať aj odporučená liečba, či už ide o chemoterapiu, rádioterapiu, hormonálnu terapiu, imunoterapiu alebo o chirurgický zásah. Rozhodujúci je, samozrejme, vždy typ nádorového ochorenia, vek ženy, použitá dávka liečiva, rozsah vykonávanej operácie, prípadne ďalšie zdravotné aspekty.
Zo všetkých vyššie uvedených skutočností vyplýva, že starostlivosť o celkové zdravie je nesmierne dôležitá, a pre ženy v ich plodnom období života obzvlášť. V prípade, že komplikácie nastanú, je nevyhnutné prediskutovať situáciu s lekármi a spolu s nimi vyberať najvhodnejšie prístupy k liečbe aj so zvážením všetkých dôsledkov, ktoré z danej liečby vyplývajú.
(eub)
Zdroje:
- Bendarska-Czerwińska A., Zmarzły N., Morawiec E. et al. Endocrine disorders and fertility and pregnancy: An update. Front Endocrinol (Lausanne). 2022; 13: 970439, doi: 10.3389/fendo.2022.970439.
- American Cancer Society (ACS). How cancer and cancer treatment can affect erftility in females. ACS, February 6, 2020. Dostupné na: cancer.org/cancer/managing-cancer/side-effects/fertility-and-sexual-side-effects/fertility-and-women-with-cancer/how-cancer-treatments-affect-fertility.html
- National Cancer Institute. Fertility issues in girls and women with cancer. National Cancer Institute, May 9, 2024. Dostupné na: cancer.gov/about-cancer/treatment/side-effects/fertility-women
- Nilsson P. M., Margus Viigimaa M., Giwercman A. et al. Hypertension and reproduction. Curr Hypertens Rep 2020; 22 (4): 29, doi: 10.1007/s11906-020-01036-2.
- Silvestris E., de Pergola, G., Rosania R. et al. Obesity as disruptor of the female fertility. Reprod Biol Endocrinol 2018; 16: 22, doi: 10.1186/s12958-018-0336-z.