Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Súvislosť medzi zvyšujúcim sa vekom a poklesom plodnosti u žien preukázal celý rad klinických štúdií. Po 30. roku života ženy sa schopnosť otehotnieť významne znižuje. Kritickým sa zdá byť 35. rok, keď sa reprodukčné funkcie ženy zhoršujú podstatne rýchlejšie. V štyridsiatich rokoch je šanca na otehotnenie iba 5 % a súčasne stúpa potratovosť.
Po narodení dievčatka sa v jej vaječníkoch nachádza asi jeden milión vajíčok. Ich počet je definitívny, počas života sa nové netvoria. Na začiatku reprodukčného obdobia, teda v čase začínajúcej puberty, je ich iba 300 000. Počas ovulačných cyklov sa spotrebuje asi 300 vajíčok, zvyšok folikulov s vajíčkami samovoľne zaniká. Okolo 50. až 60. roku života je ich zásoba vyčerpaná úplne. Navyše, hormonálne zmeny a ďalšie vplyvy prispievajú k zhoršeniu ich kvality, čo môže viesť k ďalším komplikáciám.
Vaječníky aj folikuly vytvárajú celý rad hormónov, ktorých nedostatok spôsobuje nepravidelnosti menštruačného cyklu a poruchy ovulácie.
Na začiatku 40. roku života zostáva menštruačný cyklus spravidla stále pravidelný, jeho trvanie je však kratšie, skracuje sa predovšetkým fáza rastu dominantného folikulu. Postupom času dôjde aj k anovulačným cyklom (menštruačný cyklus, pri ktorom neprebehne ovulácia). Postupné skracovanie cyklu môže byť užitočným ukazovateľom znižujúcej sa plodnosti.
Tehotenstvo vo vyššom veku so sebou nesie omnoho viac rizík. Od 35. roku stúpa riziko komplikácií súvisiacich s tehotenstvom a pôrodom. Ide o. i. o výskyt gestačného diabetu, spontánnych potratov alebo mimomaternicového tehotenstva a častejšie sú aj pôrody cisárskym rezom. Vplyvom starnutia vajíčok a znižovania ich kvality sa vo väčšej miere vyskytujú aj chromozomálne poruchy.
Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.
Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.
Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia.
Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy.
Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.
Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.
Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát.
Áno, je to možné pri využití metódy IVF.
Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti.
Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!
Mapa centier pomociProblematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.