Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Myómy sú nezhubné nádory, ktoré vznikajú v ľudskom tele v orgánoch tvorených hladkou svalovinou. Najčastejšie sa nachádzajú v maternici. Postihujú 20 až 50 % žien vo veku nad 35 rokov. Zásadnú rolu pri ich vzniku hrajú ženské pohlavné hormóny, dedičné, rasové a geografické faktory. Niektoré štúdie tiež poukazujú na vplyv životného štýlu a užívanie hormonálnej antikoncepcie. U žien po menopauze dochádza k zmenšeniu myómov vplyvom zníženej produkcie hormónov.
Príznaky myómov závisia od ich veľkosti, počtu a umiestnenia. Niektoré ženy nemusia mať žiadne symptómy a myóm diagnostikuje až gynekológ pri preventívnej prehliadke.
Ťažkosti, ktoré sa môžu objaviť:
Myómy môžu deformovať maternicovú dutinu a ovplyvňovať funkciu maternice ako takej, v ktorej potom nie sú vhodné podmienky pre vývoj tehotenstva (predčasný pôrod, obmedzenie rastu plodu). Pri pôrode predstavujú prekážku v pôrodných cestách.
Myómy, ktoré nespôsobujú ťažkosti a nerastú, môžu byť len sledované a ponechané bez liečby. Pokiaľ sa však tieto nezhubné nádory klinicky prejavujú alebo zväčšujú svoju veľkosť nad 5 cm, mali by byť liečené. Nepredstavujú však riziko pre vznik rakoviny.
Odborníci pri liečbe využívajú rôzne formy hormonálnej terapie, lieky tíšiace bolesť, zmierňujúce maternicové krvácanie a ďalšie. Najúčinnejšou hormonálnou liečbou je podanie analógov gonadoliberínov, ktoré obmedzujú cievne zásobenie a myóm tak postupne zaniká.
Ďalšie metódy liečby sú operačné a možno ich rozdeliť na výkony, ktoré zachovávajú maternicu, a na výkony, ktoré vedú k jej odstráneniu.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288
Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.
Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.
Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia.
Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy.
Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.
Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.
Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát.
Áno, je to možné pri využití metódy IVF.
Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti.
Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!
Mapa centier pomociProblematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.